Marketing wyszukiwarek internetowych skupia się na słowie wpisanym. Nic w tym dziwnego, skoro niemal zawsze wyszukiwań dokonuje się przez wpisywanie tekstu. Wszystko wskazuje jednak na to, że coraz popularniejsze będzie wyszukiwanie głosowe, co będzie mieć duży wpływ na marketing internetowy.
Co zmieni wyszukiwanie głosowe?
Statystyki pokazują, że z roku na rok wyszukiwanie głosowe staje się coraz popularniejsze. Być może już za kilka lat ludzie będą korzystać częściej w Google przez podawanie komend słownych niż przez korzystanie z klawiatury. Rzeczywiście ma to duże plusy, komendy głosowe można podawać szybciej i prościej, nie trzeba znajdować się nawet bezpośrednio przy komputerze.
Pozycjonowanie stron pod wyszukiwanie głosowe znacznie się jednak różni od tego tradycyjnego. Korzystając z klawiatury, ludzie zwykle używają krótkich fraz w formie haseł. Kiedy zaś ludzie podają komendy głosowe, to zwykle wypowiadają pełne zdania, tak jak by rozmawiali z drugim człowiekiem.
Jak pozycjonować pod wyszukiwanie głosowe?
Dla pozycjonerów wzrost popularności wyszukiwania głosowego oznacza przede wszystkim konieczność wykorzystania innych i zwykle znacznie dłuższych fraz kluczowych. Tu też może pojawić się pewien konflikt, związany z tym, że trudno jest pozycjonować stronę jednocześnie pod wyszukiwanie głosowe i wyszukiwanie klawiaturowe.
Chcąc pozycjonować pod wyszukiwanie głosowe, szczególnie istotne jest formułowanie odpowiednio skonstruowanych pytań na stronie. Na znaczeniu zyskać więc mogą wszelkie strony, które używają rozbudowanych sekcji FAQ.
Można też się spodziewać, że wyszukiwanie głosowe będzie szczególnie popularne na urządzeniach mobilnych. Ludzie mogą korzystać z niego szczególnie często, gdy nie będą mieli możliwości korzystania z klawiatury np. w czasie podróży samochodem, czy też przygotowywaniu obiadu. Dla pozycjonowania pod wyszukiwanie głosowe wielkie znaczenie będzie miało więc stworzenie stron jeszcze bardziej przyjaznych telefonom i tabletom. Ważne są tu odpowiednie zabezpieczenia oraz błyskawiczne tempo wczytywania treści.
Należy też pamiętać, że przy wyszukiwaniu głosowym asystent Google odczytuje wybrany fragment meta description. W tym kontekście przygotowanie zachęcającego znacznika tego typu ma jeszcze większe znaczenie niż w przypadku wyszukiwania klawiaturowego.