Celem każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysku ze sprzedaży produktów bądź usług. Narzędzia marketingowe wykorzystuje się zaś po to, by finalnie doprowadzić do sprzedaży. Lejek sprzedażowy w tym kontekście można określić jako spójną strategię, łączącą dział marketingu z działem sprzedaży.
Czym jest lejek sprzedażowy?
Współcześnie niemal każdy rynek jest silnie konkurencyjny, a klienci mogą przebierać w ofertach. Sprzedaż stała się z tego powodu finalnym etapem wieloetapowego i skomplikowanego procesu bazującego na działaniach marketingowych. Bardzo ważne staje się tu wyodrębnienie grupy odbiorców, którzy przejawiają największe chęci do skorzystania z produktów lub usług danej firmy.
Lejek sprzedażowy to spójna koncepcja, która ukazuje jak cała aktywność marketingowa i sprzedażowa, są ze sobą powiązane. Korzystanie z lejka sprzedażowego w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze, a jego zwolennicy wskazują na szereg korzyści, jakie się z nim wiążą.
Jak składowe zawiera lejek sprzedażowy?
Lejek sprzedażowy łączy dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest zrozumienie specyfiki danego biznesu oraz to, jak jest on postrzegany wśród potencjalnych klientów. Druga z nich polega na podziale działań sprzedażowych na kilka etapów.
Realizowanie lejka przebiega w czterech etapach. Pierwszy etap związany jest przede wszystkim z marketingiem i opiera się na poszerzaniu rozpoznawalności danej marki. Zalicza się do niego np. prowadzenie bloga firmowego, czy też portali społecznościowych.
Drugi etap lejka sprzedażowego to czas interakcji z odbiorcami. Ma on na celu sprawić, aby zaangażowali się oni w kontakt z przedstawicielami danej marki. Opiera się on np. o rozmowy na